Жерар Бруди, който отдава под наем два апартамента на работещи в популярния френски зимен курорт Вал Торанс, няма нито една резервация тази година. Въпреки снеговалежа и слънчевото време влековете са затворени. Хотелиерите и собствениците на апартаменти, отдавани под наем, само проверяват празните имоти, за да не се стигне до замръзване на водопроводните тръби.
Вал Торанс може да приеме около 50 000 посетители седмично в пиковия сезон. В момента обаче курортът посреща едва по няколко стотин души през почивните дни, пише FT.
„Ние сме абсолютно, както казваме французите, в несигурност", казва Бруди. „Хората не наемат апартаменти или хотели на висока цена, само за да подушат чистия въздух. Ако не могат да карат ски, на тях не им е интересно“, допълва той.
Европейските Алпи съставляват повече от една трета от 2084-те ски курорта по света, по данни на анализатора на индустрията Лоран Ванат. Ски сезонът в Алпите обикновено носи 28 млрд. евро приходи, също около една трета от общата сума в световен мащаб и почти 7% от общата стойност на туристическия пазар в ЕС.
Този сезон няма да генерира обаче нищо близко до тази сума. След като Covid-19 прекъсна натоварения великденски период при първоначалното му разпространение в Европа през март, втората вълна унищожи резервациите около Коледа и Нова година.
Много курорти в Австрия и Италия са затворени за целия сезон. Във Франция засега нареждането е лифтовете да не работят до 7 януари. В Швейцария курортите са отворени, но страната е под натиск от своите европейски съседи да затвори отново и да въведе карантинни ограничения. Така или иначе обаче международните пътувания с цел туризъм са забранени, така че трудно чужденци биха стигнали изобщо до ски курортите в страната.
Сезон „на ръба“
Crystal Ski Holidays, най-голямата компания в бранша, заяви, че резервациите са с „много над" 50% по-ниски от нивата от миналата година. Обикновено операторът изпраща около 170 000 туристи до Алпите всеки сезон, но намалява наполовина капацитета си от януари нататък, както и броя на курортите, които захранва, с повече от една пета.
Конкурентът ѝ Hotelplan, който е наполовина по-малък, отмени всички резервации за декември и януари, както и годишната си програма за Дядо Коледа до Лапландия.
„Останалата част от сезона е на ръба“, казва Джо Понте, който стана главен изпълнителен директор на Hotelplan през октомври. „Като оператор просто трябва да разберем безбройните различни обстоятелства и да съобщим това на клиентите“, допълва той.
Оуен Чапман, ръководител на отдела за услуги в Ski Club of Great Britain (SCGB) - туроператор и най-старата асоциация за снежни спортове в Обединеното кралство, посочва, че резервациите са със 70 процента по-малко от миналата година. Тъй като хотелите са договорени и разходите се плащат предварително, компанията трябва да отмени почивките шест до 10 седмици напред или да се изправи срещу големи загуби.
Ски секторът е изправен пред значителни загуби. Crystal Ski е собственост на туристическата група Tui, която този месец отчете рекордна годишна загуба от 3,2 млрд. евро на фона на блокирания заради коронавируса туризъм.


Български "тарикати" мамят търговци в Одрин с фалшиви банкноти от 50 лева
Как биха гласували българите ако изборите бяха днес?
“Свободата няма посока”: 33 творци откриват сборна изложба във Варна
Къде и как да изхвърлим разделно отпадъците си във Варна?
Между 50 и 500 лева: Колко харчим за коледна украса?
БАН през 2025 г.: Овладей енергията на звездите и предскажи гнева на земята
Младите се лъжат, че контролират информацията. Залагат и губят всичко
Blackrock смята, че 2026г ще е година на диференциация
Миран от Фед каза, че инфлацията е близо до целта
ЕС затяга санкциите срещу Беларус след хода на САЩ да привлече Минск
Полицаи получиха "умни" очила за борба с нарушители
ID. Polo - избор от 4 двигателя и цена под 25 000 евро
Audi възражда легенда от 90-те години
Топ 10 на най-бавните коли от 0 до 100 км/ч
Maserati се отказа от 4-цилиндровия си мотор
Танкерът "Кайрос" е задържан, обявен е за негоден и опасен за плаване
Пробите на жената, блъснала 15-то момиче в “Хаджи Димитър”, са отрицателни
Лоши държавни политики: Бизнесът държи икономиката над водата
Джеймс Камерън влезе в клуба на режисьорите милиардери
"Алфа Рисърч": ГЕРБ остават първа политическа сила с 21%, ИТН няма да влязат в НС
преди 4 години Който живее в страна със ски курорти и правителството не е счупило *** по темата си е добре. Който е имигрирал в Германия или Франция откровено се е пре...цакал :) отговор Сигнализирай за неуместен коментар